Olimpic poražen na Grbavici

Fudbaleri Željezničara danas su na Grbavici ugostili Olimpic u jednom od derbija 23. kola Premijer lige BiH. U odličnoj utakmici, do pobjede su došli rezultatom 3-1, koju je obilježio sa tri gola sjajni Ivan Lendrić.

Domaći tim je danas u euforičnoj atmosferi i nakon sedam uzastopnih pobjeda u svim takmičenjima dočekao davljenika Olimpic, koji, otkad ga je preuzeo Milomir Odović, nije zabilježio niti jedan poraz. Iz oba tabora su najavljivali otvorenu utakmicu i borbu za bodove, ali počelo je nešto drugačije.

Olimpic je očekivano postavio prilično defanzivan tim, svjestan da se otvorenom igrom sa Željezničarom ne može nadmetati. S druge strane, Plavi su nastupili sa standardnim pristupom igri, te nisu došli da igraju lijepo i otvoreno, već da presingom i čvrstom igrom tjeraju protivnika na greške. Sam početak susreta je donio upravo takvu igru. Olimpic je brzim tempom uspijevao ponekad da prenese loptu na polovinu Željezničara i zaprijeti po desnoj strani, najviše preko Anela Hebibovića.

S druge strane, Željezničar se za ofanzivni doprinos oslanjao uglavnom na dvojac Bekrić – Lendrić, koji je tokom dobrog dijela prvog poluvremena bio jako kvalitetno markiran, tako da nije uspio napraviti previše. Tako su bili ograničeni na polušanse iz prekida, ali iz takvih situacija domaći fudbaleri nisu mogli zaprijetiti ozbiljnije.

Igrala se 27. minuta kada je Željezničar stvorio svoju prvu ozbiljniju šansu na utakmici. Šutirao je iz slobodnog udarca Samir Bekrić, a njegov udarac je sjajno odbranio Dejan Bandović, koji je potom uspio i ispred Lendrića skloniti loptu da je ovaj ne ubaci u mrežu.

Nastavak susreta donio je i prvu šansu za gostujući tim, a bila je sjajna. Mahović je prošao po lijevoj strani, a potom je dodao do Handžića. Ovaj je od prve proslijedio loptu ka Hebiboviću, a njegov loš pas je ipak stigao do krilnog fudbalera Olimpica. Međutim, Hebibović je šutirao preko gola sa samo desetak metara, mada je bio sasvim nebranjen.

Ovo je u potpunosti probudilo fudbalere domaćih, koji su u nastavku susreta zaigrali dosta agresivnije. Prvo je Kerim Memija sa 3 metra pogodio u tijelo Dejana Bandovića, a potom je domaći tim stigao do vodstva. Poslije kornera Samira Bekrića u 35. minuti, lopta je došla do nebranjenog Ivana Lendrića, a ovaj je glavom pogodio mrežu Dejana Bandovića.

Do kraja poluvremena, Željezničar je zaprijetio u još nekoliko situacija, ali nije uspio udvostručiti svoje vodstvo. Međutim, udvostručio ga je već u 50. minuti. Odličan centaršut Mirka Kramarića, koji se igrom slučaja našao na desnoj strani, pronašao je ponovo nemarkiranog Ivana Lendrića u kaznenom prostoru, koji i ovaj put glavom savladava nemoćnog Dejana Bandovića.

Činilo se da je Olimpic tada već izgubio utakmicu, ali gosti su se pomalo iznenađujuće uspjeli vratiti u meč. Igrala se 54. minuta kada je dubinsku loptu Hebibović stigao prije Vedrana Kjosevskog, a potom i pao u duelu sa njim. Iako se nije činilo da golman Željezničara nije zakačio krilnog igrača Olimpica, sviran je penal, koji je uspješno realizovao Emir Hadžić. Tako je Olimpic imao još više od pola sata da proba doći do poravnanja, a to je privremeno okrenulo utakmicu u sasvim drugačijem pravcu.

Željezničar je u nastavku susreta zaigrao dosta opreznije, dok su gosti malo dobili na samopouzdanju i počeli igrati ofanzivnije. Nije bilo previše šansi, ali je Olimpic imao barem blagu inicijativu, a u redovima domaćina je bilo malo nervoze.

Ipak, sve je riješio u 73. minuti Ivan Lendrić, koji je postigao i svoj treći gol. Ovaj put mu je ubacio Miroslav Stevanović, a njegov ubačaj je glavom u mrežu sproveo sjajni hrvatski napadač.

Do kraja susreta, gotovo se sve vrtilo oko Ivana Lendrića, koji je bio jednostavno nezaustavljiv za zadnju liniju gostiju. U barem tri navrata je umalo pogodio gol gostiju, a u jednoj situaciji je umalo upisao i asistenciju, kada je poslije njegovog dodavanja Miroslav Stevanović promašio gol Olimpica.

Meč je okončan rezultatom 3-1, pa je tako Željezničar nastavio sjajnu rezultatsku seriju, kojom se definitivno polako počeo vraćati u borbu za naslov prvaka BiH. Istina, imat će Željezničar još puno teških utakmica, ali sudeći po uvjerljivosti u dosadašnjem dijelu sezone, sasvim je moguće da do kraja sezone tim sa Grbavice svoj zaostatak za vrhom tabele i dodatno smanji.

FK ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Kramarić (od 90. Halvadžić), Kosorić, S. Stevanović, Memija, Bekrić (od 75. E. Sadiković), Blagojević, Bogičević, Lendrić (od 87. Mujagić), Zahirović, M. Stevanović

FK OLIMPIC: Bandović, Vukomanović (od 72. Zolj), Milović, Regoje, Brković, Muharemović, Mahović (od 60. Smajić), Hadžić, Hebibović, Uzelac, Handžić (od 82. Karić)