Odličan meč između Olimpica i Mladost pokvario nedostatak golova

U posljednjem susretu 10. kola Premijer lige BiH, snage su na stadionu Koševo odmjerili FK Olimpic i FK Mladost Doboj Kakanj. U vrlo dobroj utakmici, u kojoj su oba tima stvorila po nekoliko odličnih šansi, golova na kraju nije bilo, pa će se oba tima na kraju morati zadovoljiti sa po jednim bodom.

Obje ekipe su u današnji susret ušle sa ciljem da osvoje sva tri boda, s obzirom da su i jedni i drugi bili daleko od pozicija koje su u skladu sa njihovim ovosezonskim ambicijama. Stoga je utakmica bila prilično kvalitetna od prve minute, a oba tima su se smjenjivala u napadima.

Olimpic je na samom početku susreta bio nešto bolji tim, ali njihova terenska inicijativa se uglavnom ogledala kroz posjed na nekih 30 metara od gola Mladosti. Gosti su se kompaktno branili sa dvije linije od po 4 igrača, tako da je Olimpic imao dosta problema da priđe njihovom golu.

Gostujući tim je ozbiljno zaprijetio u 19. minuti nakon kontranapada, kada se Haris Dilaver dobrim potezom oslobodio Bojana Regoja, ali je njegov pokušaj iskosa sa desne strane odbranio Hamzić. Olimpic je odgovorio već u narednom napadu, a Videkanić je slučajno zaprijetio golu Adnana Hadžića. Lijevi bek Olimpica je pokušao centrirati, ali mu je lopta prešla preko noge i na velike muke stavila gostujućeg golmana. Međutim, Hadžić je sjajno intervenisao i loptu izbacio u korner.

U nastavku susreta, Mladost se prilično oslobodila pritiska domaćina i počela je češće i kvalitetnije držati posjed lopte. Iz solidne akcije u 25. minuti, još jednom je Dilaver zaprijetio golu Olimpica, a ovaj put je njegov šut otišao svega dvadesetak centimetara od lijeve stative Hamzićevog gola.

Olimpic je nakon pola sata igre trebao doći u vodstvo, ali sjajnom se intervencijom ispriječio danas sjajni Hadžić. Centaršut sa desne strane je uputio Stefan, a Emir Hadžić sjajno šutirao glavom. Ipak, još bolje je intervenisao golman gostiju, koji je još jednu loptu refleksnom reakcijom skrenuo u korner. Olimpic je i nakon kornera ozbiljno zaprijetio, ali se u kaznenom prostoru domaćina nisu snašli Pandža i Stefan.

Do poluvremena je domaćin imao još jednu sjajnu šansu, a Stefan se na nekih 13 metara od gola sjajno namjestio na udarac, izbacio jednog čuvara i šutirao tik uz lijevu stativu Hadžićevog gola. Gostujući golman je i ovaj put fenomenalno intervenisao, iako su svi prisutni na stadionu loptu već vidjeli u golu.

Gosti su silovito otvorili drugo poluvrijeme i u 46. minuti su mogli doći do vodstva. Brz napad po desnoj strani je rezultirao izlaskom Dilavera u 1 na 1 situaciju sa Hamzićem. Iako je Dilaver imao nešto teži ugao za šutirati, vjerovatno bi udarac bio bolje rješenje od pokušaja dodavanja na lijevu stranu za rezervistu Ramovića. Ramović nije stigao loptu, koja je bila malo prejaka.

U 47. minuti, gostujući tim je odigrao još jedan sjajan kontranapad, a šut Mirze Kovača je zaustavila stativa. Gosti su zaprijetili i u 48. minuti, ali u završnici još jednog sjajnog kontranapada, loptu ponovo nije stigao Ramović.

Nakon što nisu iskoristili toliki broj šansi, gosti su se još jednom povukli, a Olimpic je u 55. minuti mogao doći do vodstva. Stefanu se lopta odbila nakon još jednog prekida, a Brazilac je iz vrlo izgledne pozicije sa manje od deset metara od gola, šutirao visoko preko prečke.

U 70. minuti, Olimpic je odigrao solidan kontranapad. Stefan je dodao loptu do Smajića, ovaj oštro centrirao, a loptu Hadžić uspio odbiti samo do ivice kaznenog prostora, gdje se nalazio rezervista Brković. Brković je, međutim, jako loše šutirao. Olimpic je zaprijetio i u 79. minuti, kada je nakon jako dobre povratne lopte rezerviste Brkovića u sredinu, još jedan rezervista, Sulejman Smajić, šutirao pored gola.

Olimpic je do kraja susreta krenuo u totalnu ofanzivu, ali gosti su kvalitetno pravili prekide svakih pola minute, tako da su potpuno umrtvili sve pokušaje Olimpica da napravi neku šansu. Meč je na kraju okončan rezultatom 0-0, a oba tima su ovim rezultatom nastavili sa nizom rezultata koje su pokazivali i u prvih 9 kola. Olimpicu je ovo treća uzastopna ligaška utakmica na svom terenu na kojoj nije postigao gol, a sarajevska ekipa od početka sezone nije slavila niti jednu pobjedu kao domaćin. Sa 13 bodova, Olimpic će nakon kompletiranih 10 kola zauzimati 9. mjesto na tabeli, što je daleko ispod njihovih ambicija.

S druge strane, Mladost je na Koševu nastavila sa tvrdim igrama, u kojima jako teško gubi. Ekipa Ibre Rahimića je ostvarila ukupno 7 remija u 10 kola, te uz jednu pobjedu i samo dva poraza ima ukupno 10 bodova. Mladosti je to dovoljno tek za 12. mjesto na tabeli, što je pozicija koja naredne godine vodi u niži rang takmičenja. Ipak, Rahimićev tim je pokazao dovoljno kvaliteta da ga se ne otpisuje prerano, no jasno je da će u što skorije vrijeme morati početi da pobjeđuje i koristi svoje šanse, kojih je danas imao dovoljno za barem jedan gol.

FK OLIMPIC: Hamzić, Regoje, Jusufović, Videkanić, Stanić, Handžić, Muharemović, Karić (od 67. minute Smajić), Stefan (od 79. minute Raščić), Pandža (od 64. minute Brković), Hadžić

FK MLADOST: Hadžić, Čović, Isaković, Delić, Rizvanović, Hasić, Bošković (od 57. minute E. Husić), Šišić, Hrelja (od 46. minute Ramović), Kovač (od 78. minute Kulović), Dilaver